ПРОЕКТИ

МИ РОБИМО ПОЖЕРТВИ

“Коли бачиш, які чудові будівлі люди будували в давнину, мимоволі думаєш, що вони були щасливіші за нас” Еріх Марія Ремарк

Будь-яке місто — це значно більше, аніж екскурсійні маршрути. Ми майже щодня проходимо повз дуже цікаві історичні будівлі та навіть не уявляємо, що відбувалося там кілька десятків чи сотень років тому. Протягом існування Києва в місті з’являлося безліч цікавих і значущих об’єктів. На жаль, від багатьох з них залишилися лише руїни або згадка.

Мало хто знає історію будівлі, яка сховалося під густими деревами за парканом на території Інституту педіатрії по вулиці Герцена.

А історія цієї садиби дуже цікава, будівля є характерним зразком садиб, зведених наприкінці ХІХ сторіччя в неоренесансному стилі та складається з особняка, прибуткового будинку і парку.

1889 року ділянку в урочищі Кмитів яр придбав помічник аптекаря Октавіан Більський, який одразу приступив до спорудження дерев’яного особняка. 1893 року будинок обличкували цеглою. Після того, як фармацевт став власником аптеки на Костянтинівській, 17, що на Подолі, він викупив у чиновника Буличенка сусідню ділянку. Більський звів на ній за проектом архітектора Миколи Миколайовича Казанського прибутковий будинок із двома п’ятикімнатними квартирами. На території садиби розпланували парк.

1922 року садибу націоналізували більшовики. Парк на деякий час відкрили для відпочинку громадян, але незабаром перетворили на режимний об’єкт. З 1934 року і до своєї страти в 1937 році в колишньому прибутковому будинку мешкав глава каральних органів Україні, один з організаторів Голодомору Всеволод Балицький. Він керував переїздом столиці УРСР із Харкова до Києва. Нарком внутрішніх справ облаштував у парку ставки, містки, фонтан, альтанки, паркові скульптури, реконструював будинок, замовив меблі із червоного дерева. Кошти брав за фіктивними рапортами з «особливого фонду». Усього ним було витрачено близько мільйона карбованців.

Після розстрілу Балицького, напередодні Другої світової війни, садибу віддали табору для дітей співробітників НКВС.
Після звільнення Києва від нацистів садибу перетворили на резиденцію партійних керівників республіки. У 1943—1949 роках у другому будинку мешкав голова Ради народних комісарів УРСР і перший секретар Микита Хрущов. Він перебрався сюди після обстрілу його помешкання на Павлівській вулиці, 9. В колишньому особняку, меншому за розміром, розміщувались обслуга й охорона.

Київські екскурсоводи стверджують, що для Хрущова в парку організували зоокуток із павичами та ведмедем.
1963 року в садибі оселився Петро Шелест. Він виступав за паритет в економічних стосунках між союзним центром і республікою. Така позиція здалась радянському керівництву занадто «націоналістичною». 1972 року напередодні візиту до Києва президента США Річарда Ніксона його усунули з посади.

За часів Володимира Щербицького, який переїхав у нову резиденцію в Межигір’ї, садибу передали інституту педіатрії, акушерства і гінекології. Відтоді особняки займають адміністрація інституту, Український центр планування сім’ї.
Наказом Головного управління охорони культурної спадщини № 10/38-11 від 25 червня 2011 року будівлі внесені до обліку пам’яток архітектури та містобудування місцевого значення.

Наразі садиба занепадає. Садові скульптури зруйнувалися з часом, басейн, альтанки, місточки в аварійному стані, виток річки Глибочиця давно обмілів. Парк має столітні платани, ялинки та інші зелені насадження. Сьогодні складно повірити, що колись це був райський куточок. Ще якихось декілька років і парк може зникнути назавжди.
У адміністрації інституту немає коштів реставрувати старі будівлі, доглядати за територією і підтримувати в порядку паркові скульптури.

Але ми повинні зберегти для майбутніх поколінь те, що було створено нашими предками. Фонд має на меті відновити пам’ятку архітектури в первісному вигляді та зберегти її для майбутніх поколінь.

Своєю пожертвою ви зможете допомогти зберегти те, що незворотньо може бути втрачено.

Ми гарантуємо, що ваші пожертви будуть використані належним чином. Співробітники фонду працюють на добровільних засадах та забезпечують використання пожертв для робіт на зазначеному об’єкті.

БО БФ Міжнародна Архітектурна Спадщина
43545342
UA043052990000026008006223477
АТ КБ “ПРИВАТБАНК”

САДИБА БІЛЬСЬКОГО

Ваш внесок має значення!

Menu